Budowa domu nie jest łatwym przedsięwzięciem, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Ważne zatem, aby każdy inwestor, już na etapie planowania poszczególnych etapów znalazł miejsce, z którego będzie mógł pozyskać nie tylko wszystkie potrzebne materiały, ale również wiedzę na temat nowych produktów i technologii, które może wykorzystać i które znacznie przyspieszą zakończenie prac.

 

Czas, materiały, finanse, czynnik ludzki — to tylko niektóre aspekty, z jakimi musi borykać się inwestor podczas budowy domu. Już sam wybór działki i negocjacje z jej właścicielem mogą sprawić kłopot, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na szczęście istnieją ludzie i firmy, które pomagają inwestorom w dojściu do celu. Jedną z nich jest AB Bechcicki, którego pracownicy dokładają wszelkich starań, aby na każdym etapie budowy nie zabrakło odpowiednich materiałów. Na co mogą liczyć klienci?

Sprawdzone procedury i materiały

Inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu mają to szczęście, że przed nimi wiele osób podjęło się tego zadania. Dzięki temu mogą oni korzystać ze sprawdzonych procedur, które znacznie przyspieszą każdy etap budowy, a także najlepszych materiałów, które pozwolą bez problemu dojść do upragnionego finału. Szukając zatem najlepszych rozwiązań, dobrze jest wybrać miejsce, gdzie nie tylko można nabyć materiały najwyższej jakości od czołowych producentów, ale także znaleźć przyjaznych ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Ale do rzeczy — na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach budowy?

Etap 0 – papierologia

Formalne przygotowanie do budowy jest wbrew pozorom najważniejszym jej etapem. Nie można tutaj pozwolić sobie na żadne uchybienia. Etap ten to przede wszystkim zgromadzenie wszelkiej dokumentacji — począwszy od projektu budowlanego i specyfikacji domu, który ma powstać, a skończywszy na wszelkich pozwoleniach i zgodach. Wspomniany etap rozpoczyna się od wyboru i kupna działki, na której ma powstać inwestycja, a następnie stworzenia lub kupna projektu nieruchomości. To właśnie on stanowi podstawę do ubiegania się o wyżej wymienioną dokumentację. Niemniej jednak, aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy jeszcze złożyć w urzędzie (a dokładniej w Starostwie Powiatowym) szereg innych dokumentów, do których należą:

Po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę (następuje to po 14 dniach od wydania decyzji), można wykonywać wszelki potrzebne przyłącza. Jest to także czas na znalezienie odpowiedniej firmy, która bez problemu zaopatrzy inwestora we wszystkie potrzebne materiały budowlane na poszczególne etapy budowy.

Etap I – stan zerowy

Każdy inwestor stan zerowy powinien rozpocząć od ogrodzenia placu budowy. Względy bezpieczeństwa powinny być zawsze na pierwszym miejscu. W tym celu potrzebne będzie nie tylko siatka i słupki, ale także narzędzia wspomagające wzniesienie płotu.

Kolejną, niezwykle istotną rzeczą jest wytyczenie dokładnego miejsca, w którym ma powstać budynek. To zadanie należy powierzyć geodecie. Przyszedł czas na odpowiednie wyrównanie działki i rozpoczęcie prac budowlanych. Te zaczyna się od wykopania fundamentów, ewentualnie także piwnicy. Zakres prac zależy od stworzonego wcześniej projektu. W tym wypadku należy pamiętać o dokładnej izolacji powstałych fundamentów oraz o rozporządzeniu kanalizacji.

Po wykonaniu tej części robót inwestor zobowiązany jest poprosić o zatwierdzenie wykonanych prac przez inspektora nadzoru oraz kierownika, którego zadaniem jest stworzenie wpisu w dzienniku budowy.

Etap II – stan surowy otwarty

Bez względu na to, w którym momencie roku zakończyły się prace związane z I etapem robót, wykonanie stanu surowego zamkniętego należy odłożyć na cieplejsze miesiące. Nie oznacza to jednak, że jesienią lub zimą nie można zaplanować przyszłych prac murarskich i dekarskich oraz zamówić materiałów budowlanych związanych z tym etapem. Dzięki wcześniejszej wizycie u dystrybutora, jego pracownicy będą mogli przygotować atrakcyjną ofertę, opartą o najlepsze rozwiązania, jakie w danym momencie oferuje rynek.

Warto mieć na uwadze, że stan surowy zamknięty wymaga od inwestora postawienia ścian zewnętrznych, stropów, a także wykonania schodów wewnątrz budynku. Po zakończeniu tych robót inwestor powinien zlecić wykonanie dachu — w tym nie tylko więźby, ale również pokrycia dachowego (na tym etapie można także montować okna dachowe) oraz montaż systemu kominowego.

Wspomniane wyżej prace pochłoną nie tylko większą część czasu poświęconego na budowę, ale również sporą ilość gotówki przeznaczoną na inwestycję. Warto zatem znaleźć miejsce, w którym otrzyma się wysokiej jakości materiały budowlane w atrakcyjnych cenach.

Podobnie, jak przy pierwszym etapie, tutaj również należy zakończyć prace zatwierdzeniem ich przez inspektora i kierownika i wpisem do księgi robót.

Etap III – stan surowy zamknięty

Trzeci etap to nic innego jak wykonanie robót wewnątrz budynku, w skład których wchodzą przede wszystkim instalacje: wodno — kanalizacyjna, gazowa oraz elektryczna. Jest to także moment na wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, dzięki czemu inwestor będzie miał pewność, że budynek został prawidłowo przygotowany do zimniejszych miesięcy.

Po zamontowaniu wszystkich instalacji inwestor musi wezwać instalatorów posiadających certyfikaty, aby sprawdzili poprawność działania każdego układu i dokonali ich odbioru. Mając stosowne dokumenty i pewność, że instalacje są wykonane zgodnie ze sztuką, można przystąpić do nakładania suchego tynku. Na tym kończy się etap budowy i zaczyna etap wykańczania budynku.

Etap IV – wykończenie

Wykończenie domu należy rozpocząć od montażu wszystkich urządzeń grzewczych — nie tylko pieca, czy kominka, ale także grzejników lub specjalnych mat grzewczych. Należy pamiętać, że rodzaj ogrzewania trzeba wybrać już na etapie projektowania domu. Po tych czynnościach przychodzi czas na stawianie ścianek działowych i wykańczanie poszczególnych wnętrz, w tym nie tylko wygładzanie i malowanie ścian, ale także biały montaż, układanie podłóg i instalację gniazdek oraz inne prace wykończeniowe.

Etap V – prace wokół domu, ogród, nawodnienie etc.

Jest to jeden z końcowych etapów, w którym inwestorzy sprzątają plac budowy i planują ogród. Jest to także czas na wykonanie izolacji cieplnej na fasadzie oraz dachu. Etap ten warto wykonać zaraz po zakończeniu robót w domu, jednak niektórzy właściciele czekają z nim kilka lat. Wykonując jednak wspomniane prace, wraz z ich ukończeniem będzie można przejść do całkowitego zakończenia budowy, które jednak nie oznacza końca prac nad inwestycją. Aby móc zamieszkać w wybudowanym domu, trzeba jeszcze go odpowiednio wyposażyć i urządzić każde wnętrze.

Etap VI – zakończenie budowy

Jak wspomnieliśmy, zakończenie budowy nie oznacza zaniechania prac w domu i wokół niego. Pod tym pojęciem kryje się załatwienie do końca wszystkich formalności związanych z inwestycją. By móc legalnie zamieszkać w postawionym i wykończonym budynku, należy oficjalnie zgłosić zakończenie budowy. Specjalny dokument należy dostarczyć do właściwego dla miejsca budowy nadzoru budowlanego. Aby mieć pewność, że uzyska się tzw. milczącą zgodę na zakończenie budowy (jeżeli wniosek będzie kompletny i nadzór nie będzie miał zastrzeżeń, nie będzie kontaktował się z inwestorem. Ten jednak musi poczekać 21 dni, ponieważ w tym czasie urzędnicy mogą wystosować pismo z zastrzeżeniami. Jeżeli tak się nie stanie — droga wolna, można się wprowadzać), wraz z wnioskiem należy dostarczyć:

Etap VII – wyposażenie domu, urządzanie wnętrz

Zanim jednak dojdzie do zamieszkania, dom trzeba odpowiednio urządzić. Przyszedł zatem czas na zakup mebli, sprzętów RTV AGD i dodatków, które sprawią, że dom będzie nie tylko funkcjonalny, ale również przytulny.

Mając powyższe na uwadze, jako dystrybutor wszelkich rozwiązań budowlanych, oferujemy klientom nie tylko materiały budowlane i wykończeniowe, pozwalające przejść przez wszystkie etapy budowy bezboleśnie, ale również narzędzia i elektronarzędzia, które pozwolą wykonać szybko i prawidłowo wszelkie prace związane z inwestycją.