Prawidłowe przygotowanie fundamentów budynku to kluczowy etap każdej inwestycji. Solidne zaizolowanie podłoża będzie bowiem przekładać się w przyszłości na kondycję techniczną obiektu oraz na komfort jego użytkowania. Właśnie dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, które nie tylko ograniczą straty ciepła, ale też ochronią posadzkę oraz mury przed negatywnym wpływem wilgoci oraz wody obecnej w gruncie. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów, które świetnie sprawdzają się w tej roli i mogą być z powodzeniem wykorzystane podczas budowy fundamentów.

Jakich materiałów użyć do termoizolacji fundamentów?

To pytanie bardzo często zadaje sobie każdy Inwestor. Oczywistym jest fakt, że budując dom czy inny obiekt użytkowy chcemy, aby został on wykonany jak najlepiej. Z pewnością w tym obszarze nie warto decydować się na półśrodki i oszczędzać, ponieważ w przypadku termoizolacji fundamentów wykonanej z materiałów źle dobranych lub kiepskiej jakości, nawet już po kilku sezonach możemy zauważyć negatywne tego skutki. Za to na pewno opłaci się zastosowanie do ocieplenia takich materiałów, jak na przykład:
  • styropian EPS 200, który wykazuje znacznie lepszą wytrzymałość na ściskanie niż pokrewne produkty,
  • styrodur XPS, czyli materiał o znacznie lepszych właściwościach użytkowych od styropianu, którego jednym z największych atutów jest niewielka nasiąkliwość,
  • pianka poliuretanowa (PUR) aplikowana metodą natryskową, która pozwala na stworzenie bardzo szczelnej powłoki termoizolacyjnej.

Dlaczego termoizolacja fundamentów jest tak ważna?

Przede wszystkim, w świetle obecnych przepisów budowlanych dotyczących izolacyjności cieplnej przegród, prawidłowe wykonanie termoizolacji jest niezbędne do spełnienia wymogów standardu WT 2021. Nowe oraz modernizowane domy muszą być energooszczędne, a uzyskanie wyznaczonych parametrów jest możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiednich materiałów do ocieplenia posadzek i murów. Nie bez znaczenia są oczywiście również oszczędności w zakresie ogrzewania oraz to, że prawidłowo wykonana izolacja to komfort mieszkania bez obaw o pojawienie się na ścianach siedlisk grzybów oraz nieestetycznych zacieków.