Przyglądając się sprzedaży materiałów budowlanych, nie sposób nie zauważyć, że Polacy bez względu na porę roku i pogodę, coraz chętniej remontują swoje domy i mieszkania. Jak wyglądają statystyki minionego roku? Ile osób dokonało przeróbek, ile zdecydowało się na generalny remont, a ile jedynie na odświeżenie mieszkania? 

Serwis Fixly.pl już po raz drugi przeprowadził badania dotyczące remontów w Polsce. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że niemal połowa rodaków podjęła się w zeszłym roku odnowienia mieszkania lub domu. Najwięcej napraw i zmian w mieszkaniach przeprowadzono w województwie wielkopolskim, a najmniej w Lubuskiem, na Mazowszu i w Małopolsce. 

Co najchętniej remontują Polacy?

Przyglądając się badaniom z 2018 roku, należy podkreślić, że w temacie remontowanych pomieszczeń niewiele się zmieniło. Polacy metamorfozie najchętniej poddają kuchnie i salony. W zeszłym roku remont w tych miejscach przeprowadziło aż 57% badanych. Nie ma się czemu dziwić — są to dwa miejsca, w których domownicy nie tylko spędzają większą część dnia, ale również przyjmują gości. Na drugim miejscu uplasowała się łazienka, którą wyremontowało aż 52% pytanych, a na trzecim, z wynikiem 51% – sypialnia. 

Prawie co piąta z pytanych osób przyznała także, że swoje mieszkanie lub dom poddała generalnemu remontowi. Warto w tym wypadku podkreślić, że ponad połowa to ludzie młodzi, przed 40. rokiem życia. Jak zatem widać — im jesteśmy starsi, tym rzadziej decydujemy się na radykalne zmiany. 

Jakie prace wykonywały badane osoby?

Jak można się spodziewać remont dla jednych to generalne zmiany wnętrz, a dla drugich to jedynie odświeżenie ścian. Przyglądając się raportowi przygotowanemu przez Fixly.pl można zauważyć, że aż 85% Polaków zdecydowała się w ubiegłym roku na odświeżenie ścian i sufitów. Widać zatem, że małe remonty są najchętniej wybieranymi pracami. Nic w tym dziwnego — zwykłe malowanie ścian nie wiąże się z dużymi kosztami, a jednocześnie dzięki zmianie koloru można całkowicie odmienić wnętrze. Do ścisłej czołówki można zaliczyć także wymianę podłogi, której podjęło się aż 46% badanych oraz biały montaż (41%) i wymianę kafelków (40%). Najmniej osób zdecydowało się natomiast na wymianę instalacji grzewczej, bo było to jedynie 18%. 

Polacy remontują samodzielnie, czy zatrudniają fachowca?

Jak można się spodziewać — tendencja samodzielnych napraw i remontów nie spada. Aż 72% badanych przyznało, że proste prace wykonuje samodzielnie lub z pomocą rodziny i przyjaciół. 68% Polaków w zeszłym roku samodzielnie tapetowało swoje mieszkania i domy, a 59% je malowało. Jedynie 33% skorzystało z usług fachowca, jeśli chodzi o położenie tapet, a 41% badanych — jeśli chodzi o malowanie ścian i sufitów. 

Najmniej osób badanych zdecydowało się w 2019 roku na samodzielną wymianę okien, czy instalacji elektrycznych i grzewczych. Nie ma się czemu dziwić — tego rodzaju prace wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. 

Kiedy Polacy najchętniej remontują? Jak długo trwają prace?

Choć można zauważyć, że drobne prace remontowe Polacy wykonują przez cały rok, ich nasilenie następuje w miesiącach wiosenno — letnich, czyli od kwietnia do września, a jeśli pogoda dopisuje, to jeszcze dłużej. Najmniej remontów wykonuje się w okresie zimowym, choć znaczny ruch można zauważyć przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy spora ilość rodaków przygotowuje się na przyjęcie rodziny. 

Czas, jaki każdy Polak poświęca na remont zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju prace są wykonywane. Jak można wyczytać  z raportu Fixly.pl aż 64% badanych uporało się z zaplanowanymi zadaniami w ciągu 1 miesiąca, 14% zajęło to 2 miesiące, a 3% nawet powyżej pół roku. Od czego to zależy? W dużej mierze od tego, czy wynajmuje się ekipę, czy samodzielnie przeprowadza remont, a także od umiejętności i doświadczenia fachowców oraz zakresu robót. 

Podsumowanie

Remont wiąże się nie tylko z ustalenie zakresu robót, ale także z wydatkami. Biorąc to pod uwagę, warto podkreślić, że 49% Polaków, którzy zdecydowali się na metamorfozy swoich domów w 2019 roku to sporo. 

Warto zastanowić się przy tym, dlaczego pozostałe osoby odkładają remont na później. W dużej mierze ta decyzja podyktowana jest kondycją finansową właścicieli. Nie należy ukrywać, że mało kto ma odłożoną sporą sumę pieniędzy, która pozwala mu spokojnie odświeżyć mieszkanie. Co więcej, nawet jeśli tak jest, często z góry założony budżet nie wystarcza na wszystkie prace, przez co trzeba się zapożyczyć lub przerwać remont.