Szybki i sprawny remont, który nie pochłania dużej ilości pieniędzy to marzenie każdego inwestora. Jeszcze do niedawna nie zawsze było to możliwe. Na szczęście jakiś czas temu na rynku pojawiła się tzw. sucha zabudowa, która jest alternatywą dla tradycyjnego, mokrego i długiego remontu. Co warto o niej wiedzieć? Jak powstała? Która firma oferuje najlepsze rozwiązania? Pytań jest wiele, jednak poznanie odpowiedzi na nie sprawi, że każda osoba będzie zawsze wybierać wspomniane rozwiązanie. 

Nieograniczone możliwości, i produkt w 100% dostosowany do użytkownika to tylko niektóre cechy suchej zabudowy. Nic zatem dziwnego, że sucha zabudowa jest chętnie stosowana w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, czy galerie handlowe. Mając na uwadze zalety tego rozwiązania, nad jego zastosowaniem zastanawia się coraz więcej inwestorów indywidualnych. Nic w tym dziwnego — sucha zabudowa jest znana budowlańcom ze Skandynawii, Francji, czy Anglii. 

Co kryje się pod pojęciem „sucha zabudowa”? 

Wielu ludzi myśli, że „sucha zabudowa” to nic innego jak zabudowa z płyt gipsowo — kartonowych. W praktyce okazuje się jednak, że jest to tylko część prawdy, jaką powinna poznać osoba, która interesuje się tym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że jest to cały system, który pozwala fachowcom wykonać nie tylko ściany działowe, ale również sufity podwieszane. W skład wspomnianego rozwiązania wchodzą zatem nie tylko płyty karton — gips, ale także wszystkie akcesoria montażowe, w tym: profile, zabezpieczenia naroży, taśmy łączące styki płyt, a także konstrukcja nośna, czy blachowkręty. Jak zatem widać — system suchej zabudowy pozwala wykonać szybką zabudowę, która nie jest bez znaczenia, jeśli chce się wykonać szybki i mało inwazyjny remont. 

Skąd wzięła się sucha zabudowa?

Przyglądając się historii suchej zabudowy, nie sposób nie zauważyć, że choć gips stosowano już prawie 10 tysięcy lat temu, to pierwszymi elementami, które uznane zostały za rodzaj suchej zabudowy było i jest do tej pory drewno i płyty produkowane z tego surowca. 

Płyty gipsowo — kartonowe, które wchodzą w skład systemu, po raz pierwszy na rynku pojawiły się dopiero w XIX wieku. Pierwsze płyty wykonane zostały przez Amerykanina Augustine Sackett, który stworzył specjalne panele, ułatwiające mu pakowanie dużych przedmiotów. Pierwsze płyty zbudowane były ze smoły i słomianego papieru. Dopiero później wspomniane surowce zastąpiono gipsem i szarym papierem, z czego powstała obecna płyta gipsowo — kartonowa. Pomysł został opatentowany w 1889 roku. 

Wyczuwając potencjał we wspomnianym materiale, jego producenci, dzięki rozwojowi technologicznemu, stworzyli z płyt wysoce wyspecjalizowany produkt, który jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym konstrukcjom. Klient ma obecnie do wyboru płyty ognioodporne, o podwyższonej twardości, czy z możliwością ich wygięcia, a także takie, które bez obaw może zastosować w łazience lub kuchni, czyli pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. 

Dlaczego sucha zabudowa zyskała tylu zwolenników?

Nie da się ukryć, że odkąd na rynku pojawiły się systemy do suchej zabudowy, Polacy coraz chętniej wykonują remonty. Cenią sobie bowiem zalety, jakie niesie ze sobą wspomniane rozwiązanie. Co takiego ma w sobie? Przede wszystkim spełniają wszelkie wymogi prawa budowlanego, jak choćby izolacyjność akustyczna, czy też ochrona przeciwpożarowa. Warto mieć przy tym na uwadze, że nowoczesna technologia produkcji sprawiła, że często sucha zabudowa znacznie przewyższa parametry tradycyjnego budownictwa. 

W związku z niską wagą poszczególnych elementów systemu, bez obaw można stworzyć ściany działowe w dowolnym miejscu, czego nie można zrobić, jeśli inwestor decyduje się na postawienie ścian z tradycyjnych materiałów, jak pustaki, czy cegła. Rozwiązanie to pozwala dowolnie dzielić przestrzeń na rozmaite pomieszczenia, które dopasowane są do potrzeb mieszkańców. 

Kolejną zaletą, z którą nie da się nie zgodzić jest niezwykle łatwy montaż, z którym jest w stanie poradzić sobie nawet laik. A jeśli o nim mowa, dobrze jest pamiętać, że jest o wiele tańszy od tradycyjnej budowy, a do tego nie trzeba martwić się o bałaganu. 

Warte podkreślenia jest również to, że po zamontowaniu suchej zabudowy nie trzeba czekać na jej tynkowanie i równanie. Można od razu przystąpić do malowania lub układania płytek albo tapety. 

Warte podkreślenia jest również to, że systemy suchej zabudowy chłoną nadmiar wilgoci, aby w późniejszym czasie oddać ją, kiedy w pomieszczeniu pojawi się suche i nieprzyjazne dla zdrowia powietrze. Doskonałą informacją dla alergików będzie z pewnością to, że  płyty gipsowo — kartonowe nie emitują do powietrza żadnych zapachów, jak również nie przyciągają kurzu i drobnoustrojów. 

SINIAT — czołowy producent suchej zabudowy

Czołowym producentem suchej zabudowy w Polsce jest firma SINIAT. Wysokiej jakości produkty, stworzone przy użyciu najnowszych technologii sprawiają, że proponowane przez firmę rozwiązania, są chętnie wykorzystywane zarówno przez klientów detalicznych, jak i budowlańców, czy deweloperów. 

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a co z pewnością spodoba się ekologom, to fakt, że oferta produktowa nie zagraża środowisku naturalnemu, a nawet niesie mu szereg benefitów. SINIAT bierze sobie do serca ochronę ziemi, a co za tym idzie – do produkcji płyt gipsowo – kartonowych używa nie tylko naturalnego gipsu, ale także papieru pozyskanego z makulatury. 

Firma SINIAT jest całkowicie PRO ekologiczna. Co to oznacza? Nie tylko to, że same płyty wykonane zostały z ekologicznych, możliwych do utylizacji materiałów, ale również, że cała technologia została tak stworzona, aby podczas produkcji poszczególnych elementów, możliwe było zachowanie dbałości o środowisko naturalne. W związku z powyższym producent może pochwalić się certyfikatem ISO 14001 – Systemu Zarządzania Środowiskiem.

Co oferuje AB Bechcicki?

Jako czołowy producent materiałów budowlanych i wykończeniowych, nie mogliśmy zapomnieć o produkcie, którym zainteresowanie nie spada, a nawet ciągle rośnie. Nasi klienci mogą znaleźć w ofercie systemy do suchej zabudowy nie tylko wspomnianej firmy SINIAT, która jest najchętniej wybieranym producentem tego rodzaju rozwiązania, ale również innych producentów, takich jak FARMACELL lub RIGIPS — przedsiębiorstwa, które jako pierwsze w Polsce zajęło się produkcją systemów suchej zabudowy.

Dbamy o to, aby oferta była dopasowana do potrzeb każdego klienta. Nic zatem dziwnego, że wielu kontrahentów wraca po komplementarne rozwiązania, które im oferujemy. Co więcej — inwestorzy, którzy nie znaleźli odpowiednich rozwiązań, a potrzebują ich „na wczoraj”, mogą liczyć na to, że wraz z firmą SINIAT jesteśmy w stanie dostarczyć im na budowę potrzebne materiały w ciągu jednego dnia.