Tradycyjne mieszanki cementowo-wapienne cieszą się ogromną popularnością podczas wykańczania ścian i sufitów. Co sprawia, że w obliczu stale zmieniających się trendów, wciąż plasują się na absolutnym topie – utrzymując, a nawet powiększając grono swoich zwolenników?

Tynki cementowo-wapienne mogą pochwalić się ponad 100-letnią tradycją. Kiedyś przygotowywano je bezpośrednio na budowie, co wymagało dużego doświadczenia i staranności, ponieważ każda zmiana proporcji wpływała na jakość zaprawy. Dzisiaj rynek oferuje gotowe suche mieszanki, do których wystarczy dolać wody w ilości wskazanej na opakowaniu, aby otrzymać gotową zaprawę o stałych parametrach. To jednak dopiero początek długiej listy zalet tego rozwiązania.

Moc zalet

Tynki cementowo-wapienny jest ceniony za wysoką trwałość – twierdzi tak aż 41,8% respondentów badania omnibusowego, przeprowadzonego przez ASM Centrum Badań i Analiz. Bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie sprawia, że takie tynki są odporne na zarysowania czy uderzenia, dlatego sprawdzą się w korytarzach, na klatkach schodowych, w pokojach dziecięcych, salach lekcyjnych i sportowych, garażach, czy piwnicach.

Jednocześnie tynk cementowo-wapienny to materiał wszechstronny. Jak mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska – Może być aplikowany na podłożach mineralnych, od piwnicy aż po dach – na elewacjach budynków niewymagających ocieplenia oraz we wszystkich rodzajach pomieszczeń, także tych, w których wilgotność względna przekracza 70%, jak np. kuchnie, łazienki czy pralnie.

Niektórzy oczekują gładkiej powierzchni tynków. – Trzeba zauważyć, że całkowicie gładką powierzchnię, niezależnie od rodzaju zastosowanego wcześniej tynku, można uzyskać jedynie przy zastosowaniu gładzi. Natomiast, aby uzyskać zbliżoną powierzchnię, warto wybrać drobnoziarniste mieszanki cementowo-wapienne o uziarnieniu ok. 0,5 – podkreśla Tomasz Jarzyna. Delikatna struktura sprawia, że wałek nie ślizga się podczas malowania, co ułatwia dekorowanie ścian i sufitów, a porowatość oznacza lepszą przyczepność.

Tradycyjne mieszkanki to także jedno z najbardziej „zdrowych” wykończeń wnętrz. To zasługa mineralnych składników, takich jak piasek, wapno, cement czy perlit, które po dodaniu wody wiążą tynk. W efekcie warstwa jest paroprzepuszczalna i pomaga utrzymać zrównoważony klimat w pomieszczeniu. Jak wyjaśnia ekspert, dzięki delikatnej chropowatości, tynki cementowo-wapienne bardzo łatwo pochłaniają wilgoć, gromadzą jej nadmiar i oddają, kiedy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Wyprzedają pod tym kątem np. tynki gipsowe. Chronią przy tym ściany przed atakiem grzybów-pleśni. Co więcej, stanowią dodatkową warstwę akumulacyjną, stabilizującą temperaturę w pomieszczeniu.

Tynki cementowo-wapienne są także bezpieczne i sklasyfikowane jako niepalne.

Szybko, szybciej…

W sprzedaży są tynki cementowo-wapienne do aplikacji maszynowej. W tym przypadku do rozrobienia zaprawy stosuje się agregat tynkarski, który pozwala uzyskać jednolitą konsystencję roboczą tynku i narzucać go mechanicznie na powierzchnię ścian i sufitów. Ma to znaczenie przy dużym metrażu – można wykonać tynkowanie kilka razy szybciej niż ręcznie.Prace możemy jeszcze bardziej przyspieszyć, sięgając po maszynowy tynk cementowo-wapienny w odmianie szybkowiążącej Baumit MPI 30 Speed. Jego specjalna formuła skraca czas wiązania do zaledwie ok. 2-3 godzin – licząc od narzutu do wyrównywania i zacierania tynku. Produkt wiąże niezależnie od grubości kładzionej warstwy, temperatury czy chłonności podłoża.Oferta rynkowa w zakresie tynków wewnętrznych jest dziś mocno rozbudowana. Bez względu na rodzaj tynku, którym zdecydujemy się wykończyć ściany i sufity, pamiętajmy by sięgać po sprawdzone produkty renomowanych marek. Jakość powierzchni będzie miała bowiem ogromny wpływ na końcowy efekt i trwałość prac dekoracyjnych.