Sposoby są dwa. Montaż z folią lub płytą gipsowo-kartonową. Którą metodę wybrać, by poprawnie zaaplikować granulat skalny?

Montaż z folią

To metoda, w której montaż folii musisz zacząć od narożnika pomieszczenia, by następnie przymocować pierwszy arkusz po całej długości przestrzeni. Musisz przy tym pamiętać, aby zostawić ok. 20 cm nadwyżkę materiału z każdej strony — dzięki temu będziesz mógł zamocować folię techniką obwodową za pomocą łaty. Istotne jest, by folia rozstawiona była w jednej linii tak, by kolejna warstwa nachodziła na nią wzdłuż oznaczenia widocznego na jej powierzchni. Nakładając materiał, zadbaj, by był on napięty i nie obwisał. Montaż możesz wykonać za pomocą zszywek, optymalnie co 10 cm.

Kolejnym krokiem jest sklejenie i uszczelnienie połączenia membrany. Do tego możesz użyć specjalistycznej, odpowiednio mocnej taśmy — pamiętaj jedynie o równym klejeniu. Następnie wykonaj podkonstrukcję z łat budowlanych trzymających folię, gdzie będzie nadmuchiwany granulat skalny. Ponadto będzie to również element konstrukcyjny, do którego będziesz mógł przykręcić wieszaki pod stelaż do płyt gipsowo-kartonowych w późniejszym etapie pracy. Instalację i rozstaw łat wykonaj w taki sposób, by przechodziły one przez początek, środek i punkt sklejenia drugiego arkusza folii. Do zamontowania łaty możesz użyć gwoździarek pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi lub gazowych.

Montaż z płytą gipsowo-kartonową

Decydując się na ocieplenie poddasza granulatem skalnym, należy najpierw wykonać zabudowę z płyt g-k, a następnie nadmuch izolacji. GRANROCK SUPER musisz nadmuchać z poziomu jętek pomiędzy krokwie i zabudowę, a następnie na jętki i opłotowanie. Materiał izolacyjny zaaplikuj najlepiej w gęstości nasypowej 60 kg/m3. Dolicz do tego jeszcze ok. 5% nadwyżkę do projektowanej grubości, czyli przykładowo dla 50 cm izolacji nadmuchaj 52 cm granulatu.

Obie metody są szybkie w aplikacji i trwałe. Dzięki technologii wdmuchiwania możesz równomiernie rozprowadzić granulat, nawet w trudno dostępnych miejscach. Polecamy Ci wełnę skalną GRANROCK SUPER, którą oferuje sprawdzony dostawca materiałów budowlanych — AB Bechcicki.