Kluczowy dla zachowania trwałości i estetyki elewacji budynku jest wybór tynku zewnętrznego. Należy zatem poznać rodzaje oraz właściwości poszczególnych wariantów. W tym artykule poznasz wszystkie najważniejsze informacje!
Rodzaje tynków
Najpopularniejsze są m.in. wersje grubowarstwowe, mineralne, silikonowe oraz akrylowe. Każdy wariant ma unikalne właściwości, które wpływają na trwałość i estetykę elewacji. Warto zatem poznać wszystkie cechy, aby umiejętnie dobrać odpowiedni tynk zewnętrzny.
Tynki tradycyjne
Charakteryzują się dużą grubością (2–3 cm). Stanowią jednak duże obciążenie, dlatego wersje tradycyjne nie są polecane na ścianach dwuwarstwowych, ale dobrze sprawdzają się na jedno– i trójwarstwowych.
Tynki mineralne
To trwałe i odporne na pleśnie oraz grzyby rozwiązania. Przepuszczają powietrze, co pozwala ścianom „oddychać”. Są również odporne na promienie UV i skrajne temperatury. Jednak ze względu na niską elastyczność mogą pękać, a także łatwo się brudzą.
Tynki silikonowe
Są słusznie określane mianem samoczyszczących. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, a także są elastyczne, trwałe i odporne na pękanie. Wymagają jednak zabezpieczenia przed porastaniem mchem. Dobrze sprawdzają się na fasadach budynków w terenach przemysłowych i większych aglomeracjach miejskich.
Kryteria wyboru tynku
Przeglądając konkretne opcje, warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe kryteria, takie jak:
- Położenie ocieplanego obiektu — dla obszarów miejskich i przemysłowych polecane są wersje silikonowe. Natomiast dla terenów zielonych i wodnych należy zainwestować w modele silikatowe lub silikatowo-silikonowe. W przypadku, gdy ściana jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, trzeba zastosować wariant akrylowy.
- Sposób docieplania ścian — Jeśli ma być wykonane za pomocą płyt styropianowych, możemy wybrać dowolny rodzaj tynku.
- Walory estetyczne — tynki zewnętrzne mogą mieć różne faktury i kolory, co pozwala na uzyskanie ciekawych efektów estetycznych. Warto zwrócić uwagę na takie opcje jak struktura szczotkowana, sznurowana lub z dodatkiem kruszywa.
Należy dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i wybrać wariant, który najlepiej spełni indywidualne oczekiwania.