Poza rozmiarem i zastosowanym tworzywem, okna dachowe wyróżnia system otwierania, który dzieli się na różne rodzaje. Wybór konkretnego z nich będzie decydował o sposobie otwierania i zamykania okna, co przełoży się na codzienne użytkowanie.
Okna obrotowe
Ten typ wyróżnia oś, znajdująca się w połowie wysokości skrzydła okiennego i oferująca kont obrotu o maksymalnie 180°. Dzięki temu możemy liczyć nie tylko na doświetlenie pomieszczenia, ale też na jego przewietrzenie. Ponadto po zablokowaniu okna dachowego, umożliwimy sobie bezproblemowe umycie zewnętrznej szyby oraz zamontowanie do niej np. markizy. Samo otwieranie może odbywać się za pomocą klamek lub specjalnych uchwytów znajdujących się w dolnej czy górnej części skrzydła okiennego.
Okna uchylno-obrotowe
Model ten jest podobny do pierwszego, jednak wersję uchylno- obrotową charakteryzują dwa systemy, umożliwiające dwa sposoby otwierania – uchylnie do 30° lub obracając okno do 180°. Przedtem pamiętajmy o zwolnieniu blokady poprzez odpowiednie odwrócenie klamki.
Okna wysokoosiowe
To stosunkowo nowy model, który jednak dość szybko doceniono. Wszystko dzięki podniesieniu osi obrotu do 3/4 wysokości okiennego skrzydła i zastosowaniu dodatkowych siłowników umożliwiających wzniesienie okna pod połać dachu. To rozwiązanie umożliwia użytkownikom bezpieczne wyglądanie przez okno bez potrzeby wychylania się, a także łatwy dostęp do zewnętrznej szyby.
Okna kolankowe
Modele kolankowe montuje się w murze na poddaszu, łączącym dach z podłogą. Okna tego rodzaju mogą być nierozwierane, stanowić część okien balkonowych lub łączyć się z tradycyjnymi modelami połaciowymi za pomocą specjalnych kołnierzy, co zapewnia dużą ilość światła, a także większe pole widzenia.
Okna balkonowe
Ten system możemy zastosować jedynie w dachu, gdy kąt nachylenia połaci waha się w granicach 40-50°. Gdy okna są otwarte, ich dolna część służy jako balustrada, a górna jako daszek, co powoduje, że swoim wyglądem przypominają niewielki balkon.
Wyłazy dachowe
Ostatnim modelem jest okno wyłazowe, dzięki któremu bez problemu dostaniemy się na dach. To rozwiązanie przyda nam się zwłaszcza wtedy, gdy musimy przeprowadzić prace naprawcze lub konserwacyjne dachu.