Istnieją elementy, które ceni się za nowoczesny wygląd i właściwości estetyczne. To płytki wielkoformatowe, których montaż wymaga jednak przygotowania. W tym artykule odkryjesz aspekty, które należy uwzględnić przy wyborze i instalacji tych materiałów – od selekcji, przez planowanie ułożenia, aż po aplikację kleju.
Wybór materiału
Gres jest najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji płytek podłogowych i ściennych. Są mniej nasiąkliwe niż modele z terakoty lub glazury, dzięki czemu są odporniejsze na wilgoć. Warto również zwrócić uwagę na spieki kwarcowe, które charakteryzują się znikomą chłonnością i są produkowane w dużych formatach.
Rozplanowanie ułożenia
Przed przystąpieniem do montażu należy zaplanować ułożenie płytek wielkoformatowych w pomieszczeniu. Proces można zacząć od wybrania najbardziej eksponowanego miejsca, takiego jak centralna oś symetrii lub przekątna wnętrza, aby krawędzie do docinania znajdowały się na bokach. Z kolei przy ścianach, należy zaplanować układ płytek zaczynając od góry. Dzięki temu wszelkie docinki będą umieszczone na styku ze ścianą. W przypadku pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, na parkiecie należy rozmieścić szczeliny dylatacyjne co 5-6 metrów.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnia pod płytki wielkoformatowe musi być mocna, równa i odpowiednio wilgotna. Należy oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń oraz usunąć luźne fragmenty. W przypadku nierówności warto zastosować masy szpachlowe lub wylewki samopoziomujące. Ważne jest również zagruntowanie podłoża, co pozwoli na:
• związanie drobnych zanieczyszczeń,
• zmniejszenie nasiąkliwości,
• zwiększenie przyczepności.
Wybór kleju
Należy uwzględnić format i rodzaj płytek, a także konkretne podłoże. Ze względu na niską nasiąkliwość gresu, warto wybrać zaprawy o podwyższonej przyczepności klasy C2 lub kleje klasy niższej. W przypadku dużych formatów płytek, trzeba zastosować zaprawy elastyczne klasy S1.
Sposoby układania
Podczas montażu, zaprawę należy nakładać jednolitą, cienką warstwą na podłożu oraz płytce tak, aby w wytworzonym połączeniu nie było pustych przestrzeni. Taki sposób położenia kleju zmniejszy ryzyko pęknięć i zapewni trwałe związanie materiałów. Przy najbliższej okazji zastosuj się do zebranych w tym artykule porad!