Ocieplenie domu to inwestycja, która może przynieść znaczne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie, a także poprawić komfort życia mieszkańców. Ponadto, termomodernizacja przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jednak koszty takiego przedsięwzięcia mogą być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością uzyskania dofinansowania na termomodernizację domu. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące warunków i korzyści związanych z dotacjami na ocieplenie domu.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu?

Dotacje na ocieplenie domu są dostępne dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą podnieść standard energetyczny swojej nieruchomości. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy przeprowadzić audyt energetyczny, który wskaże możliwe obszary poprawy efektywności energetycznej oraz oszacuje potencjalne oszczędności. Następnie trzeba wypełnić wniosek oraz dostarczyć wymagane dokumenty, które potwierdzą spełnienie kryteriów programu. Wnioski można pobrać ze strony gov.pl, stron internetowych WFOŚiGW lub z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Wysokość dochodu a możliwość skorzystania z dotacji

Istotnym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z dotacji z programu Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus czy Stop Smog jest wysokość dochodu. Z możliwości wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby, które nie przekraczają:

– dochodu rocznego powyżej 100 000 zł,
– 1 894 zł lub 2 651 zł na osobę w rodzinie lub samotnie gospodarującą,
– 1 091 zł lub 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Ile wynosi dofinansowanie do termomodernizacji?

Dotacja na ocieplenie domu wynosi od 40% do nawet 60% w zależności od progu finansowania. W ramach programu Czyste powietrze można otrzymać zwrot w wysokości od 66 000 złotych do nawet 135 000 złotych. Wysokość dotacji uzależniona jest od zakresu prac termomodernizacyjnych oraz wysokości dochodu osoby składającej wniosek. Dzięki temu wsparciu finansowemu, koszty termomodernizacji domu mogą zostać znacznie obniżone.