Realizacja inwestycji budowlanej wymaga dużej staranności w wykonywaniu poszczególnych prac na każdym etapie, jednak odpowiednie przygotowanie fundamentów to podstawa. Jest to bowiem kluczowy element konstrukcji całego budynku, dlatego warto w tym przypadku zadbać o wszystkie aspekty, w szczególności o wykonanie hydroizolacji chroniącej przed wodą oraz wilgocią z dobrze dobranych do warunków technicznych materiałów. Takie zabezpieczenie fundamentów powinno być traktowane priorytetowo, ponieważ wszelkie zaniechania mogą dość szybko odbić się na kondycji obiektu, a użytkownicy będą musieli zmagać się między innymi z wilgocią przedostającą się do pomieszczeń czy też z wyższymi rachunkami za ogrzewanie.
Jak wykonać hydroizolację fundamentów?
Krok 1 – wybieramy odpowiednie materiały
W tym przypadku wybór uzależniony jest od warunków hydrologicznych panujących na działce, przepuszczalności gleby oraz poziomu wód gruntowych. Inwestor ma do dyspozycji powłoki lekkie i średnie o funkcji przeciwwilgociowej oraz ciężkie (przeciwwodne).
Krok 2 – przygotowujemy podłoże
Zanim fundamenty oraz przylegające do nich ściany zostaną pokryte hydroizolacją, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Warstwa ochronna znacznie lepiej spełni swoje zadanie, jeżeli będzie dobrze przylegała do podłoża, stąd tak ważne jest to, aby zostało ono dokładnie oczyszczone oraz wygładzone, a na powierzchni nie były widoczne krzywizny, pęknięcia czy dziury.
Krok 3 – aplikujemy izolację poziomą i pionową
Ostatnim krokiem jest oczywiście ułożenie wybranych powłok poziomych i pionowych. Jako pierwsze aplikowane są te poziome, które uzupełniają przestrzeń pomiędzy ścianą fundamentową a ławami i są to najczęściej odpowiednie folie lub papy termozgrzewalne. Nie stanowią one jednak wystarczającej ochrony dla pionowych ścian zewnętrznych i fundamentów, dlatego tak ważne jest zastosowanie wybranej lekkiej, średniej lub ciężkiej hydroizolacji zabezpieczającej te elementy konstrukcji przed negatywnym działaniem wody oraz wilgoci.