Kiedy przyda nam się pędzel, a kiedy pistolet natryskowy? Będzie to zależne od rodzaju farby, którą należy dostosować do panujących warunków oraz efektów, na jakie liczymy. Co trzeba wiedzieć?
Jakie są rodzaje profesjonalnych farb?
Przed poznaniem sposobu nakładania różnych emulsji warto najpierw zaznajomić się z ich rodzajami, ponieważ z nie każdej korzysta się w taki sam sposób. Do najpopularniejszych z nich w zastosowaniu profesjonalnym zaliczamy:
- farby proszkowe,
- farby przemysłowe,
- impregnaty i lakierobejce.
Wersje przemysłowe są z kolei odpowiedzią na różne warunki, które wymuszają na nas korzystanie z preparatów o odmiennych właściwościach, np. termicznych, wodoodpornych lub wytrzymałościowych. Z tego powodu modele przemysłowe wyróżnia o wiele bardziej zaawansowany skład chemiczny, który skutecznie chroni powierzchnie przed promieniami słonecznymi lub działaniem wody. Pomimo że podkłady przemysłowe są dostępne w wielu kolorach, to kwestie estetyczne schodzą na dalszy plan.
Jeśli liczy się dla nas przede wszystkim efekt, to obowiązkowe będzie użycie farb, lakierów, lakierobejcy do drewna oraz impregnatów, dzięki którym zawsze uzyskamy elewację jak z obrazka. Niezależnie od wyboru, warunkiem będzie jednak poprawne nałożenie podkładu.
Jak nakładać profesjonalne farby?
Warto podkreślić, abyśmy nie oszczędzali na narzędziach malarskich, ponieważ nie tylko wydłużymy swoją pracę, ale też narazimy się na przykre widoki po wyschnięciu podkładu. Ważne jest również ich dopasowanie. Czego należy zatem użyć? Do lakierów, impregnatów, lakierobejcy do drewna i wersji przemysłowych wystarczą proste pędzle i wałki, z kolei wersje sypkie należy nanieść urządzeniem natryskującym, np. specjalnymi pistoletami.