Ocieplenie to kluczowy element każdego budynku. Popularnym materiałem izolacyjnym jest styropian, którego skuteczność zależy od wybranej grubości. Dlatego upewnij się, że ten parametr jest dostosowany do wymagań izolacyjnych projektu Twojej inwestycji.

Grubość styropianu na podłogę

By płyta styropianowa mogła wytrzymać większy ciężar — czyli łączną wagę mebli, urządzeń i domowników — jej parametry powinny być odpowiednio większe. Do ocieplenia podłogi skorzystaj z EPS 036, 037 lub 038, których średnia grubość wynosi od 10 do 20 cm. Ważny jest też rodzaj tworzywa – w tym przypadku wystarczy podstawowy biały styropian o współczynniku ciepła utrzymanym w przedziale 0,038 – 0,042 W/(mk). Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, dopilnuj, by grubość materiału izolacyjnego wynosiła przynajmniej 15 cm.

Grubość styropianu na elewację

W tym przypadku materiał izolacyjny dobierz na podstawie:

• wymagań energetycznych,
• warunków atmosferycznych,
• rodzaju budynku.

Przykładowo, do domu wybudowanego w tradycyjnym budownictwie wybierz biały styropian o grubości od 12 do 15 cm. Pamiętaj jednak, że decydując się na wersję grafitową, będziesz mógł zmniejszyć warstwę izolacji nawet o kilka centymetrów bez utraty przepływu energii cieplnej.

Grubość styropianu na fundamenty

Rodzaj gruntu, warunki klimatyczne, wymagania budowlane. Od tego wszystkiego zależy wybór tworzywa EPS na fundament. W naszym kraju powszechnie korzysta się ze styropianów fundamentowych o grubości od 10 do 12 cm, ale nierzadko i 15-centymetrowych fasadowych, przy których należy pamiętać, by cokół był niższy, a jego lica cofnięte w głąb budynku. Dzięki temu ochronisz go przed zalaniem.

Grubość styropianu pod izolację dachu

W przypadku gdy poddasze jest nieużytkowe, wystarczy jedynie izolacja stropu. Jeśli jednak pomieszczenie ma pełnić funkcję pokoju, należy ocieplić również dach. Optymalna grubość styropianu wraz z izolacją wynosi:

• 15 cm na dach ze skosami,
• 25 cm na dach płaski.

Przy dachu dwuspadowym konieczne będzie izolowanie również nad krokwiami. Polecamy m.in. płyty styropianowe dach-podłoga EPS 60 z hurtowni AB Bechcicki, gdzie istnieje możliwość zamówienia w indywidualnych wymiarach.